ضرورت تشکیل شورای فرهنگی در فارس، مورد تاکید مسئولان فرهنگی این استان قرار گرفت

در نشست هم‌اندیشی مسئولان فرهنگی فارس عنوان شد: ضرورت تشکیل شورای فرهنگی در فارس/ استاندارفارس: دستگاه های فرهنگی استان به وظایف خود در زمینه تحقق شعار سال عمل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وروابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی فارس، سید محمد احمدی در نشست هم اندیشی مسئولان حوزه فرهنگی استان که باحضورمدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس برگزارشد، ضمن بیان این که برپایی این نشست به منظور اجرایی کردن دستورات رهبر معظم انقلاب به عنوان ولی امر مسلمین و رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است، گفت: نظرات مقام معظم رهبری تمام خط مشی و راه و رسم زندگی و اصول اجرایی و سیاسی در سال کاری مدیران را مشخص می کند که موظفیم بر اساس آن همه فعالیت ها را سازماندهی کنیم.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که این جلسه هم اندیشی بر اساس احساس مسئولیت در قبال وظایف محوله برگزار شده است، خاطر نشان کرد: خوشبختانه هم گرایی و هم سویی در زمینه مسائل فرهنگی در مدیران و صاحب نظران استان وجود دارد و همگان به سمت اهداف مشخصی گام بر می دارند.

وی با بیان این که فارس با دارا بودن ۲۹ فرمانداری، بیش از ۴۴ حوزه قضایی، بیش از ۱۰۰ شهرداری و گستردگی قابل توجه مراکز علمی همچون حوزه های علمیه و دانشگاه ها،  بزرگ ترین استان کشور از نظر اجرایی و قضایی محسوب می شود، افزود: فارس استانی است که دارای ریشه های تاریخی از دوران باستان و دوره اسلامی است و جایگاهی بین المللی و شناخته شده دارد که مورد توجه قرار می گیرد.

استاندار فارس با اشاره به این که مقام معظم رهبری جایگاهی پدرانه در کشور داشته و نگرانی و حساسیت های ایشان در حوزه های فرهنگی به دلیل تسلط و اشراف بی بدیل بر شرایط کشور است، گفت: مدیران کشور باید با شناخت و توجه به مسئولیت های خود، تلاش کنند از دغدغه ها و نگرانی های ایشان در زمینه فرهنگی بکاهند.

احمدی با بیان این که انقلاب اسلامی در سراسر دنیا دارای هواداران قابل توجهی است که چشم امید خود را به ایران دوخته اند و شرایط خود را با وضعیت انقلاب اسلامی تطبیق می دهند، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بر اساس جایگاه خود، به این مسائل توجه دارند و مدیران کشور باید تلاش کنند منویات ایشان در زمینه بهبود چهره ایران اسلامی در سطح جهان را محقق کنند.

نماینده عالی دولت در استان فارس فرهنگ را موضوعی حساس و جان مایه زندگی اجتماعی بشر دانست و خاطر نشان کرد: هیچ موضوعی مانند فرهنگ دارای تعاریف متعدد نیست و این تعاریف، همواره با پیشرفته تر شدن جوامع بشری، دارای پیچیدگی های زیادی شده است  که شئون مختلف زندگی انسان را در بر می گیرد.

وی با اشاره به این که نگاه ما به مقوله فرهنگ، دینی، اعتقادی و معطوف به سبک زندگی متناسب با نظام جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: برخی جلوه های سبک زندگی در جامعه، موجب نگرانی می شود و نشان دهنده عدم توجه به مبانی فرهنگی کشور است.

استاندار فارس با بیان این که مشارکت مردم د وضوعات فرهنگی بسیار مهم و اساسی به شمار می رود، افزود: ملت ایران با تکیه بر فرهنگ غنی و ریشه دار خود، کارهای بسیار بزرگ و تاریخ سازی همچون براندازی رژیم تا دندان مسلح سلطنتی و دفاع پیروزمندانه در هشت سال دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد که نشان دهنده قابلیت های برجسته این ملت است.

احمدی با هشدار نسبت به خطراتی همچون ایجاد فاصله میان نسل ها و عدم درک متقابل از احتیاجات و تفکرات توسط نسل های مختلف، گفت: باید تلاش کنیم فرهنگ اصیل خود به ویژه مبانی دینی را با زبان و قالب های نوین و روزآمد به نسل های جدید عرضه کنیم.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به زیربنا بودن فرهنگ در جامعه، گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور ناشی از ضعف های فرهنگی است که باید با همت و تلاش بیشتر، از ظرفیت ها و توان خود برای رفع این کمبودها استفاده کنیم.

درادامه همتی با اشاره به فعالیت های قرآنی اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی فارس بیان کرد: امیدوارم در جهت ترویج فرهنگ قرآنی، توسعه، حفظ و تلاوت قرآن بر اساس انتظار مقام معظم رهبری، برای فهم و درک قرآن و عمل به قرآن موفق تر از گذشته عمل کنیم وازطریق فعالیت های فرهنگی وهنری این مهم راارتقاء بخشیم.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کانون های مساجد قدم های خوبی برداشته است که می توان از این ظرفیت ها در جهت اعتلای فرهنگ دین مداراستفاده مناسبی کردوباشعارها واشعارونکات وسخنان تاثیرگزارفرهنگی درسطح شهر، فضایی درخوراستان ادب پروروسومین حرم اهل البیت”علیهمالسلام” بوجودآورد.

این مقام فرهنگی استان با اشاره به نام گذاری سال جدید به عنوان سال “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: به این نام گذاری از دو منظر باید نگریسته شود؛ یکی از این نگاه که توجه ویژه ای که به فرهنگ می شود برای همه ما جای خوشحالی و خوشبختی دارد و دیگری اینکه وظیفه خطیر و مهمی بر عهده ما به عنوان یکی از متولیان فرهنگ جامعه گذاشته می شودکه نیازبه رهنمودهای روحانیت وبویژه همکاری تولیت آستان مقدس شاه چرا(ع) دارد.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ عمومی ادامه داد: ما باید فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کنیم و نگذاریم دیگران برای ما سبک زندگی تعیین کنند و خودمان بر اساس سبک ایرانی و اسلامی سبک زندگی خود را ایجاد و تعیین کنیم و بر الگوهای بومی و ملی خود تأکید کنیم.

براساس این گزارش، رئیس کل دادگستری فارس نیز درنشست هم‌اندیشی مسئولان فرهنگی استان فارس اظهار داشت: اگر دشمن موفق شود که فرهنگ یک کشور را دچار خدشه کند، می‌تواند به راحتی آن نظام را از پا در آورد.

ذبیح‌الله خدائیان گفت: فرهنگ یک مسیر طولانی دارد و باید توجه داشت، تصمیمی که امروز گرفته می‌شود ممکن است سال‌های بعد جواب دهد.

در ادامه محمدتقی کشفی مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس، نیز به بیان اهمیت و جایگاه فرهنگ همچنین لزوم اولویت‌بندی بر اساس این مهم، تاکید کرد.

همچنین در این جلسه نماینده ولی فقیه در امور اهل تسنن بیان کرد: اگر قرار است کار فرهنگی شود متولیان و مسئولان باید به فرمایشات حضرت آقا در اقتصاد و سیاست که ذیل و حاشیه فرهنگ هستند، عمل کنند.

حجت‌الاسلام عبدالرسول بینازاده افزود: فرهنگ، در اخلاق و برخوردهای عمومی مردم خودش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه فرهنگ، ارزش‌ها و ضد ارزش‌های جامعه را نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: سیر تحول ارزش‌ها به ضد ارزش‌ها مراحلی را طی می‌کند که اگر بی‌توجهی شود، ضد ارزش جای ارزش را می‌گیرد.

لزوم ایجاد شورای فرهنگی

در ادامه این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، با بیان اینکه باید در سال جاری به منویات مقام معظم رهبری، توجه داشته باشیم، بیان کرد: برای تمام مشکلات راهکار داریم اما برای فرهنگ نداریم همچنین داد فرهنگ را می‌زنیم اما کاری صورت نمی‌گیرد.

غلام‌مهدی حق‌دل با طرح این سئوال که کدام شورای فرهنگی را داریم، گفت: لازم است که گروهی از مجموعه‌های تاثیرگذار در حوزه فرهنگ، شورایی را با حکم استاندار تشکیل دهند که وظیفه‌اش ارتقای فرهنگ جامعه و رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری باشد.

وی با بیان اینکه این شورا باید نخی باشد که دانه‌های تسبیح را دور یکدیگر جمع کند، اضافه کرد: امروز کارهای فرهنگی، به صورت جزیره‌ای انجام می‌شود که لازم است نقشه راه مشخص باشد و هدف‌گذاری صورت گیرد.

حق‌دل در پایان تصریح کرد: شورای اسلامی شهر شیراز برای بودجه امسال ۹۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌ که پس از تهران بیشترین میزان بودجه در بخش فرهنگ است و حتی ۳۰ میلیارد تومان برای کارهای فرهنگی دیگر نیز در نظر گرفته شده و شورا تمام توانش را در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری به کار می‌گیرد.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام محمدهادی رحیمی صادق رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان فارس، با تاکید بر لزوم در اولویت قرار گرفتن مسائل فرهنگی، گفت: رهبری فرمودند در کارهای فرهنگی گرچه اساس کار ایجابی بوده اما به کار سلبی نیز نیاز است که باید به این مهم توجه شود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*